Jaga seda postitust

VIDEO: Namiibia tulevik sõltub teemantitest, mille kaevandamine kolib merele

Namiibia teemantite kaevandamine

Namiibia rannik. F: Pixabay.com

Mitme Aafrika riigi heaolu sõltub teemantitest, mida maapind varjab, ent viimastel aastatel on teemantikaevandamine kolinud järjest rohkem maalt merele.

Üks selliseid riike, mille rannikul kosmiliste summade väärtuses hinnalisi kalliskive ookeanipõhjast välja imetakse on Namiibia.

Merepõhjast kaevandatavaid teemante peetakse oma puhtuse tõttu maismaalt saadavaist kividest hinnalisemaks, kirjutab Washington Post.

Veealuste teemantite avastamine on toonud sellesse ärisse revolutsiooni. Kaevandusfirmad on alustanud võidujooksu, et saada endale kõige magusamad veealused piirkonnad.

Rohkem kui sajandi on teemante kaevandatud avatud kaevandustes. Maa, kus kalliskive leidub, on planeedi hinnalisim ja see on andnud Aafrika vaestele riikidele võimaluse teenida, kuigi enamik teemantimüügist saadavast kasumist läheb kaevandusfirmade ja kalliskiviärimeeste taskusse.

Üks teemantiäri suurtegijaid on De Beers, mille käes oli 21. sajandi alguseni teemantikaevandamise ja –äri monopol. Nüüd on nende valduses 35% teemantitootmisest.

Kuna Namiibia maismaakaevanduste tähtsus on vähenemas, on De Beersi ja Namiibia riigi jaoks väga oluline, et teemantikaevandamine saaks ka tulevikus jätkuda, rääkis De Beersi tegevjuht Bruce Cleaver.

Veealune kaevandamine annabki selleks võimaluse, sest Namiibia ranniku ookeanipõhi tundub olevat teemanteid täis. Eelmisel aastal kaevandati sealt teemante 600 miljoni USA dollari väärtuses.

Teemantite kaevandamine maismaalt muudab maastikku tundmatuseni ja see on kaasa toonud keskkonnakaitsjate kriitika. Ent ka veealune kaevandamine on probleemne ning rikub ookeanipõhja.

Laevad, mida De Beers kasutab, on nagu ujuvad tehased. Laevalt lastakse merepõhja ekskavaatorit meenutav masin, mis imeb pinnast. See pumbatakse jämedat toru pidi laeva pardale, kus pinnas pestakse läbi ja eraldatakse sealt teemantid. Nii sisuliselt rikutakse kogu merepõhi ja sealne elustik.

Kuidas veealune kaevandamine täpselt käib, seda saab vaadata videost.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri