Jaga seda postitust

VIDEO: Norra hoiab oma fjorde, võttes kasutusele erilised hübriidmootoriga laevad

Järgmise aasta aprillis hakkab Norras sõitma innovaatiline reisilaev, mis on null-emissiooniga ehk siis loodust säästev.

Laev pole teab mis suur, 42 meetrit pikk, aga see-eest eriline. Laeva viib edasi diisel- ja elektrimootori hübriid ja see ei paiska õhku heitgaasi, lubab laeva omanik The Fjords.

Lonely Planeti artiklist jääb selgusetuks, kuidas saab mõningal määral ka diislit tarvitav laev olla täiesti reostusvaba, aga ilmselt on laeva omanik pidanud silmas seda, et fjordide vahel sõites on töös ainult elektrimootor ning diiselmootor seal ei tööta. See tähendab, et UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Norra fjordides ei teki sõidu ajal tõepoolest heitgaasireostust.

Laev saab nimeks “Future of the Fjords” (Fjordide Tulevik) ja see on mitmes mõttes uuenduslik. Laevakere on ehitatud nii, et see tekitaks võimalikult vähe lainetust, mis lõhuks fjordide kaldajoont. Laev mahutab 400 reisijat.

Laeva hakkab sõitma Flåmi ja Gudvangeni vahel ja peaks plaanide kohaselt tegema aastas 700 reisi.

“Future of the Fjords” ei ole päris esimene omalaadne laev. Eelmisel aastal valiti Hamburgis üleilmsel laevanäitusel “Future of the Fjordsi” sõsarlaev nimega “Vision of the Fjords” aasta laevaks. Nagu allpool olevaist videodest saab näha, teeb see laev juba ka huvireise.

Fjordides sõitmine on eriline kogemus, aga see laev muudab selle veelgi erilisemaks, sest laev liigub hääletult ja reisijad kuulevad vaid vee vulinat ning loodushääli.

Kaks Norra fjordi, Geirangerfjord ja Nærøyfjord, on UNESCO nimistus. Need on ühed maailma pikimad ja sügavaimad liustikutekkelised väinad ja ka ühed kaunimad maailmas.

UNESCO on teatanud, et turismi surve avaldab fjordidele mõju, ent kuna enamik turiste külastavad fjorde vaid laevade pardal ja reisihooaeg on lühike, siis on negatiivne mõju fjordidele väike. Seesuguse laeva kasutuselevõttu peab UNESCO aga loodushoiuks vajalikuks.

Norra kulutab turismile päris heldelt. Sinna ehitatakse ka maailma esimese laevatunnel, mis süvendatakse läbi kaljuse poolsaare. Tunnel tuleb 1,7 km pikk ja see annab laevadele võimaluse vältida ohtlikku ja ajakulukat teed ümber Stadlandeti poolsaare. Loe selle kohta varasemat Reisiportaali artiklit.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri