Jaga seda postitust

VIDEO: Ronijad murendavad Haapsalu piiskopilinnuse rabedaid müüre

Maalehe droon uuris lähedalt ja kaugelt, millises seisus on ligi 700-aastase Haapsalu piiskopilinnuse müürid. Sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid on murelik, kuna inimesed ronivad rabedatel müüridel.

Kui Haapsalu piiskopilinnus oleks Liivi sõja ajal olnud samasuguses olukorras nagu praegu, poleks vaja olnud suurt jõudu selle vallutamiseks – hõredad müürid oleks pigem kaitsjatele endale ohtlikud.

Esimesed piiskopilinnuse müüride kivid pandi paika üle 700 aasta tagasi. Mitmes ehitusperioodis linnus laienes ja müürid laoti aina kõrgemaks, kohati kuni 15-meetriseks.

Järgnes laastav Liivi sõda, taas ülesehitustöö, suur tulekahju… Üks häda ajas teist taga.

Nüüd on 21. sajand ja hädad jätkuvad. Paljunäinud linnusemüürid ei vaja hävimiseks enam uut sõda. Kaitserajatisest kukub välja kive, ja seda nii looduse kui ka inimese kaasabil.

Haapsalu piiskopilinnus piiskopilinnuse

F: Ivar Soopan

„Mure on see, et ronitakse müüridel,“ ütles Haapsalu piiskopilinnuse juhataja Kaire Tooming.

Mitte et see oleks mingi uus probleem – linnusevaremetes on alati ronitud, aga alati pole müürid olnud nii pudedad kui nad nüüd on.

„Ronimine teeb müüridele viga. Seda me teame, mis juhtub inimesega, kui ta müürilt alla kukub või kivi talle peale kukub, aga keegi mõtle selle peale, et ka müürid saavad viga,“ rääkis Tooming.

Pikemalt loe Maalehest.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri