Jaga seda postitust

VIDEO: See on viimane traagiline näide vulkaanipurskest, mis nõudis kümnete inimeste elu

Maailmas on kümneid vulkaane, mis võivad iga hetk purskama hakata. Reisiportaal on hiljuti kirjutanud kahest Indoneesia tegevvulkaanist ning täna kirjutas ERR Vanuatu vulkaanist.

Tänapäevased mõõteseadmed ja teadmised vulkaanide aktiivsusmärkidest on head, mis võimaldab tulemägede läheduses elavaid inimesi või seal matkavaid turiste aegsasti hoiatada, ent mitte alati pole see õnnestunud.

Eile möödus kolm aastat päevast, mil Jaapanis hakkas purskama vulkaan Ontake, mida peeti kuni 1979. aastani uinunud vulkaaniks. Kuigi teadlased teadsid, et Jaapani kõrguselt teine vulkaan (3067 meetrit) võib kunagi uuesti pursata, tuli 2014. aasta purse ootamatult. Miks, see on jäänud selgusetuks. Hukkus 63 inimest.

Seda juhtub harva, et niisugust traagilist sündmust on filmitud. Ontake katastroofi puhul läks teisiti – üks mäel matkanud ja tuhapilve alla jäänud mees filmis, kuidas tohutu tuhapilv mäest alla langes. Mees jäi elama.

Vaata videot:

See oli Jaapani esimene inimohvrite vulkaanipurse pärast 1991 aastat, mil Unzeni püroklastilises pilves sai surma 43 inimest. Nende seas olid ka vulkanoloogid.

Unzen on Jaapanile varemgi palju kurja teinud. 1792. aastal varises kokku mitu Unzeni mäe laavakuplit, mille tagajärjel tekkis tsunami. See oli Jaapani ajaloo kõige suurem vulkaani tegevusega seotud katastroof – hukkus 14 524 inimest.

Veel üks video Ontake purskest:

Ontake – populaarne matkamispaik

Ontake 2014. aasta purske ajal sai nii palju inimesi surma seepärast, et see mägi oli matkajate seas populaarne mägi. Ilm oli ilus ja mäele oli kogunenud sadu inimesi.

Purse algas 27. septembril kl 11.52. Kella 17 teatas politsei kolmest kadunud inimesest, kes kardeti olevat tuha alla jäänud. Kuus inimest oli vigastatud.

Kell 19.30 tuli teade, et tuha alla on jäänud rohkem inimesi. Vigastatute arvuks nimetati 9, hiljem suurendati seda 40-ni. 32 inimest oli kadunud, üks hukkunud. Inimesi hakati otsima kopteriga.

Ülevalt poolt pilvi 27. septembril 2014 filmitud video:

28. septembril teatas politsei 30 hukkunud inimesest. Päev hiljem oli leitud 39 surnukeha. Inimeste otsinguid raskendasid keerulised olud vulkaani läheduses.

  1. oktoobriks leiti veel 11 ning 4. oktoobril 4 surnukeha.

Edasisi otsinguid raskendas taifuun. Alles 7. oktoobril sai päästetööd jätkata ning päästjad leidsid kolm surnut. 11. oktoobriks oli hukkunute arv tõusnud 56-ni.

16. oktoobril 2014 satelliidilt filmitud video Ontakest:

27. oktoobril otsingud lõpetati. Selleks ajaks leiti kokku 57 inimese surnukeha, kuus hukkunut jäidki tuha alt leidmata.

Vaata ka Reisiportaali blogipostitust kogemustest Indoneesia Jaava saare Merapi tegevvulkaani juurest. 

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri