Jaga seda postitust

VIDEOD: Mis juhtub, kui lind lendab lennukimootorisse ja kas reisijad peaksid muretsema?


Linnud on reisilennukitele “pinnuks silmas” ja vahel tuleb ette juhtumeid, kui lennuk peab linnuparve tõttu mõnest lennuväljast ajutiselt eemale hoidma või satub lind mootorisse ja tuleb teha hädamaandumine.

Kõike seda juhtub tegelikult üsna harva ja reisijail ei maksa liiga palju muretseda.

“Lennukid on niimoodi projekteeritud ja ehitatud, et peavad nn linnurünnakutele vastu ja pilootidel tuleb läbida karm treening, et seesugustes olukordades hakkama saada,” ütles Briti pilootide ühingu turvaspetsialist Stephen Landells Telegraphile.

“Olen oma piloodikarjääri jooksul kogenud linnurünnakut kümnel korral, ükski neist ei põhjustanud märkimisväärset kahju. Pooltel juhtudel olid linnud väiksed ja sain alles pärast maandumist lennukit kontrollides teada, et lind on mootorisse sattunud,” lausus ta.

Vaata kokpiti-videot sellest, kuidas lind satub maandumisel mootorisse:

USA piloot ja raamatu “Cockpit Confidential” autor Patrick Smith ütles, et nagu arvata võibki, on lennukid ehitatud seesuguste kokkupõrgete kindlaks. “Olen ise kogenud mitut linnurünnakut ja kõige hullemal juhul oli tulemuseks väike mõlk,” lausus ta.

Vaata videost, kuidas katsetatakse lennukimootori vastupidavust:

Suur lind on ohtlik

Kui väike lind lendab või imetakse lennukimootorisse, siis see puruneb peenteks osakesteks. Kui aga mootorisse satub suur lind, võib see põhjustada ulatuslikku kahju.

“Ühe mootori kaotamine ei põhjusta veel lennuõnnetust, sest lennukid suudavad lennata ka ühe mootoriga,” ütles Landells. “Kui on aga mitu linnurünnakut või mootorisse satub näiteks Kanada hani, siis võib juhtuda ja on juhtunud tõsiseid õnnetusi.”

Üks seesugune juhtum oli 2009. aastal US Airwaysi lennukiga, see sai kuulsaks kui “Hudsoni ime”.

US Airwaysi Airbus A320-214 väljus 15. jaanuaril New Yorgi LaGuardia lennuväljalt ja lendas kolm minutit pärast õhkutõusmist läbi haneparve. Kõik lennuki mootorid lakkasid töötamast.

Kuna lennuk poleks jõudnud ühelegi lennuväljale, otsustasid piloodid Chesley Sullenberger ja Jeffrey Skiles maandada lennuki Hudsoni jõkke. Kõik 155 reisijat päästeti vees hulpivalt lainerilt.

Väikelennukitele võivad linnud suuri purustusi tekitada. Siin on video, kust saab ettekujutuse, kui ohtlik on linnuga kokkupõrkamine:

„Linnud ei ummista mootorit, aga võivad painutada või murda mootori sisemisi labasid, mille tagajärjel võimsus väheneb,“ selgitas Patrick Smith.

Ta märkis, et mida raskem on lind, seda suurem võib olla kahjustus. Lennates ligi 130 meetrit sekundis ja põrgates kokku keskmise suuruse hanega tekitab lind umbes 22 000 kilo raskuse purustusjõu.

Enamik linnurünnakuid juhtub lennuki maandumisel ja õhkutõusmisel, seega üsna maapinna lähedal. Harvemini satuvad linnud mootorisse kõrgemal.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri